Hamile Yogası nedir?

Hamile yogası yani diğer adıyla Prenatal yoga, hamilelik dönemini daha rahat geçirmek üzere hazırlanmış bir yoga çalışmasıdır. Nefes ve asana çalışmalarıyla beli ve omurganın tümünü destekler, bulantı, gerginlik ve krampları hafifletir, anne adayının bedenini doğuma ve sonrasına hazırlar. Düzenli yoga yaparak daha rahat bir hamilelik dönemi geçirmeniz mümkündür. Yoga dersleri ile elde edilen beden ve nefes farkındalığı doğum sırasında bedeninizin daha rahat hissetmenizi sağlar ve bebeğin geçişine izin vermek daha kolay olur.

Hamilelik dönemindeki yoga derslerinde nefes çalışmaları oldukça önemlidir. Bu nefes çalışmaları hem anneye hem de bebeğe bol oksijen ve enerji girişini sağlar. Ayrıca doğum esnasında nefesinin farkında olan anne daha sakin kalabilir.

Yoga dersi sırasında parasempatik sinir sistemi devreye girer ve anne adayı stresten uzaklaşır, rahatlar ve sakinleşir. Bu sakinlik ve dinginlik bebeğe de mutlaka yansır.

Hamile Yogasının faydaları nelerdir?

Anne adayının bedenini güçlendirerek doğuma hazırlamanın dışında anne ile bebek arasındaki bağlantıyı hissetmek için sakin ve gevşetici bir zemin hazırlar. Karnı ve sırtı güçlendirir, postürün düzgün kalmasını sağlar. Nefes ve tonlama çalışmalarının sayesinde stress ve gerginlik bedenden uzaklaşılır ve karın ve perinyum bölgelerinin çalışması ile doğum kanalını doğuma hazırlar. Hamile yogası yapmaya başlayan anne adaylarının farkettikleri başlıca değişiklikler şunlardır:

 • Uyku kalitesinde iyileşme
 • Stres ve endişenin azalması
 • Zindelik
 • Bedenin güçlenmesi ve esnekleşmesi

Hamile Yogasına ne zaman başlanmalıdır?

Anne adayının fiziksel ve duygusal durumuna göre değişiklik göstermekle birlikte, doğum uzmanının onayı ile beraber genellikle hamileliğin 14-15. haftalarında hamile yogasına başlanması tavsiye edilir. İlk trimester hem duygusal yoğunluk hem de bedensel yorgunluk hissedilen bir dönem olduğundan ötürü anne adayının istekli ve hekimin onay verdiği durumlarda hafif uygulamalar yapılabilir.

Ne kadar sıklıkla Hamile Yogası derslerine katılmalıyım?

Haftada 1 veya 2 ders yeterli olup, anne adayı yoga derslerinde öğrendiği nefes egzersizlerini ve yumuşak akışları evde de her gün tekrar edebilir.

Eğitmenler

Tuğba

Tuğba Tezer

Tuğba yıllar önce bir gün, merak ettiği için, bir yoga seansına girdi. Çıktığında garip hissediyordu; iyi anlamda! Sonra, ‘biraz daha öğreneyim’ diye düşünerek sayısız atölye ve programlara katıldı. Şarkı söylemeyi, hayvanları, insanların gözündeki ışıkları seviyor!

Stüdyo Kuralları

 • Tüm iptal ve değişikler en az 12 saat önceden yapılmalıdır. Daha geç yapılan iptallerde seansı veren eğitmen tarafından seans yapılmış kabul edilir ve ücret tam olarak tahsil edilecektir.
 • Ders süresi 50 dakikadır.
 • Ders süresince ayaklarda çorap olmalıdır.
 • Derse geç gelişler ders alma sürenizi kısaltacaktır. Bir sonraki misafirimiz bekletilmeyecek ve ders tam vaktinde bitirilecektir.
 • Sabitlenmiş ders saatleri sizin tarafınızdan 3 kez iptali durumunda sabit saatiniz otomatikman kaldırılacaktır.
 • Ödemeler derslerden önce yapılmalıdır.
 • 10 derslik paketler 4 hafta, 20 derslik paketler 9 hafta, 30 derslik paketler ise 15 hafta geçerlidir.

Fırsat Paketleri

Herkesin ihtiyacına göre uzmanlarımız tarafından belirlenmiş derslerimizi sizler için daha avantajlı hale getirdik. Paket halinde ders alarak %30’a varan indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Tanışma Dersi

Her bedenin egzersiz gereksinimi farklıdır. Hem kendimizi size tanıtmak hem de bedeninizin ihtiyaçlarını size anlatmak için Tanışma Randevusu oluşturun.