Pilates

Pilates zihin beden bütünlüğünü koruyarak, kasları güçlendirmek esnekliği arttırmak genel olarak daha sağlıklı olabilmek ve daha doğru bir duruşa sahip olabilmek için Joseph H. Pilates tarafından geliştirilmiş bir egzersiz metodudur. Pilates tüm kas yapısını bir bütün hale getirir. En derindeki kaslardan en dıştaki kaslara kadar çalıştıran bir egzersizdir. Doğru bir çalışma için nefese ve hareketlerin doğru yapılmasına odaklanılır.

 • Vücut farkındalığını arttırır.
 • Duruş bozuluğunun neden olacağı problemlerden kas iskelet sistemini korur.
 • Denge ve koordinasyonu arttırır.
 • Doğru nefes almayı sağlar.
 • Kasların doğru kullanımını öğretir.
 • Stresten uzaklaştırır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.

Egzersizler güvenli ve doğru yapıldığında her yaş grubu ve sağlık koşulundaki kişilere uygundur. Düzenli pilates egzersizlerinin Osteoporoz, Kifoz, Skolyoz, Lordoz, Bel-sırt ağrıları gibi rahatsızlıklara iyi sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır.

Dersler

Medikal / Klinik Pilates

Medikal / Klinik Pilates kişinin omurga sağlığını korumak ve postüründeki rahatsızlıkları ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemidir.

Detaylı Bilgi

Hamile Pilatesi

Hamile pilatesi vücudunuzu doğuma en iyi şekilde hazırlamak ve vücudunuzu geliştirmek için yapılan anne adaylarına yönelik bir Pilates türüdür.

Detaylı Bilgi

Grup / Mat Pilates

Grup / Mat Pilatesi reformer aletinin üzerinde yapılan aletlerin mindere uyarlanmış versiyonudur. 4-5 kişilik gruplarla yapılır.

Detaylı Bilgi

Pilates Prensipleri

Pilates rastgele seçilmiş hareketlerden oluşan bir egzersiz değildir. Pilates fiziksel gücü, esnekliği ve koordinasyonu arttırırken stresi azaltır, zihinsel odaklanmayı güçlendirerek kişinin duyularının gelişimini sağlar. Başarılı bir pilates eğitiminin gerçekleştirilebilmesi için 6 temel prensibin eş zamanlı olarak uygulanması ve eğitmenlerin bunu doğru şekilde öğrencilerine aktarması gerekir.

1. Konsantrasyon

Her hareket tamamen odaklanmayla yapılır. Beden-Ruh açısından farkındalık yaratır.

2. Kontrol

Pozisyonların ve sıralamanın tam kontrol altında ve detaylara dikkat edilerek yapılması en iyi sonucun alınmasını sağlayacaktır.

3. Nefes

Doğru nefes vücuda oksijen alımını arttırır ve egzersizlerin yararı daha etkili olur. Nefes kaslara eşit oksijen dağılımını ve rahatlamasını sağlar.

4. Akıcılık

Pilates egzersizleri akıcı bir düzene sahiptir. Hareketler her bir noktadan ayrı ayrı geçerek acele edilmeden, ani ve sert ya da hızlı hareketlerde bulunmadan yapılır.

5. Kesinlik

Hareketler tam ve net yapılmalıdır. Tüm detaylara dikkat edildiğinde doğru yerlerde hissetmek iyi sonuçlar verir.

6. Merkezleme

Pilateste hareketler merkezde başlar. Vücudumuzun merkezi karın omurga kasları diyafram ve pelvis taban bölgesidir. Pilateste tüm egzersizler merkezden dışa doğru yapılmalıdır.

Pilatesin faydaları nelerdir?

 • Kadınlarda özellikle karın, basen ve kol kasları oldukça zayıftır ve bu bölgelerde yağ birikmesi yaygındır. Kilo alıp verme ve hamilelikten sonra bu bölgelerde sarkmalar görülebilir. Pilates bu sarkmaların toparlanmasında, yağların yakılmasında ve bu bölgedeki kasların güçlenmesinde rol oynar.
 • Vücudumuzda bulunan kaslar kullanılmadığında güçlerini hatta uzun sürelerde tamamen fonksiyonlarını yitirebilirler. Her gün aynı iş yapmak zorunda olan kişilerde bu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Platesin sunduğu egzersizler kasların güç kaybına uğramasını engeller ve kas yapısını güçlendirir.
 • Pilates vücudumuzdaki sadece bir bölgeyi hedeflemez. Bütün vücudu ve organlarımızı kullandığımız yüzlerce hareketi içerir. Bu sayede kas ve eklem esnekliğini sağlar ve kemik yapısının sağlıklı bir şekilde korunmasına yardımcı olur.
 • Düzenli pilates yapmak yaşlılığın getirdiği güç kaybını geciktirir. Vücudu zinde tutar.
 • Pilatesin temelinde vücut esnekliğini geliştirmek adına kas liflerini gerdiren hareketler bulunur. Kas liflerini düzenli olarak çalıştırarak vücut esnekliğini korur.
 • Pilates egzersizlerini uygulamak vücudunuzdaki enerji akışını arttırır ve sizi daha enerjik bir yapıya sokar.
 • Düzenli ve sürekli yapıldığında kilo vermeyi kolaylaştırabilir.
 • Aletli pilates egzersizleri vücudunuzdaki dengenin iyileşmesini sağlar. Kaslarda yağ oranındaki denge aynı zamanda görünümü de etkiler.
 • Sinir sistemimiz olumsuz olayların ve düşüncelerin etkisinde kalabilir. Sağlık uzmanları kötücül enerjilerin vücut dışına atılmasında spor ve doğanın oldukça yardımcı olduğunu söylerler. Pilates ve yoga kişinin kendini sağlıklı hissetmesini dolayısıyla daha mutlu hissetmesini sağlar.

Aletli pilates ve mat pilates arasındaki farklar nelerdir?

Aletli pilates bir diğer adıyla reformer pilates Reformer, Cadillac ve Trapez adı verilen aletler ile gerçekleştirilir. Mat pilates ise vücudun kendi ağırlığı ile yapılır. Mat pilates ve aletli pilateste de amaç bedenin gelişimine destek olmak, vücudun kontrolünü sağlamak ve düzgün bir postür oluşturmaktır. Mat pilates için reformer pilateste yapılan hareketlerin mindere uyarlanmış hali diyebiliriz. İki pilates türünde de pilatesin 6 temel prensibi temel alınarak aynı kas grupları çalıştırılır.

Eğitmenler

Bihter

Bihter Bulut Demiryoğuran

Gösteri sanatları ve işletme okudu. Uzun yıllar dansın bir çok çeşidiyle ilgilendi. Kızı doğduktan sonra pilatesle tanıştı. Bedenine ve ruhuna çok iyi geldiğini hissetti. Eğitimlerini tamamlayıp Piada pilatesi kurmaya karar verdi.

Stüdyo Kuralları

 • Tüm iptal ve değişikler en az 12 saat önceden yapılmalıdır. Daha geç yapılan iptallerde seansı veren eğitmen tarafından seans yapılmış kabul edilir ve ücret tam olarak tahsil edilecektir.
 • Ders süresi 50 dakikadır.
 • Ders süresince ayaklarda çorap olmalıdır.
 • Derse geç gelişler ders alma sürenizi kısaltacaktır. Bir sonraki misafirimiz bekletilmeyecek ve ders tam vaktinde bitirilecektir.
 • Sabitlenmiş ders saatleri sizin tarafınızdan 3 kez iptali durumunda sabit saatiniz otomatikman kaldırılacaktır.
 • Ödemeler derslerden önce yapılmalıdır.
 • 10 derslik paketler 4 hafta, 20 derslik paketler 9 hafta, 30 derslik paketler ise 15 hafta geçerlidir.

Fırsat Paketleri

Herkesin ihtiyacına göre uzmanlarımız tarafından belirlenmiş derslerimizi sizler için daha avantajlı hale getirdik. Paket halinde ders alarak %30’a varan indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Tanışma Dersi

Her bedenin egzersiz gereksinimi farklıdır. Hem kendimizi size tanıtmak hem de bedeninizin ihtiyaçlarını size anlatmak için Tanışma Randevusu oluşturun.